... čestnost, bezúhonnost, zdvořilost. Tři slova které charakterizují GOLF.

Archiv rubriky: Proč a jak začít hrát golf?

Udržet hráče? Někdy nižší než získat,

Z redakce Golfových novin jsem dostal dotaz, jaký byl efekt letošní spolupráce ČGF se seznam.cz?
. A kolik tato, na jaře tak zmiňovaná, kampaň přivedla nových golfistů? Článek vyšel v prosinci 2021 a zde je jeho původní verze. 

Přiznám se, že mě dikce těchto dotazů zaskočila a v první vteřině jsem nevěděl, jak stručně odpovědět. Je skvělé, že tak mohu udělat teď a redakci za to tímto děkuji.

Oživme si proces získávání nového hráče a objektivní roli ČGF v něm. Vidím to takto. Potenciální začátečník musí dostat pozitivní počáteční impuls. Může mu ho dát kamarád golfista, nebo se může o golfu dovědět, dočíst, doslechnout něco zajímavého, povzbudivého, inspirativního. Ve federaci to děláme například prostřednictvím webových stránek či platformou Bav se golfem. Jsme aktivní na sociálních sítích a prorážíme i do ostatních médií. Jednou ročně uděláme větší kampaň. Určitě jste zaznamenali přílohu časopisu TÝDEN, iDNES či letošní už zmíněnou kampaň Jak sportovat s celou rodinou na www.seznam.cz. To vše federace dělá a vítá každou podpůrnou aktivitu z klubů a hřišť, která by mediální prostor pomohla zaplnit. 

Tím vytváříme prvotní impuls. Proces získání golfisty však zdaleka není u konce, pokračuje dále cestou nelehkou. Zájemce zjišťuje další informace. Prochází trychtýřem získávání informací a rozhodování. Kouká se na stránky hřišť, nebo Bav se golfem, telefonuje na recepci. Navštíví hřiště a srovnává nabídky pro začátečníky, pak se potká s trenérem, nebo s jinými golfisty, nasává další informace, atmosféru v klubovně až se dostane k úvaze stát se členem klubu. Mezitím zjistí, že mu to nejde tak, jak by si představoval, že to pár peněz stojí a taky je to časově náročná zábava. Na začátečníka, který nemá kamaráda golfistu číhá množství úskalí a zrádných míst. Stát se golfistou není prostě jednoduché. Co tím chci říct? Jak jste si ve výčtu postupného procesu všimli, federace může dělat maximálně činnosti obsažené v první části, tzn. osvětu, public relations, goodwill, prostě golf v médiích všemožně popularizovat. Všechno ostatní se děje v klubu, na recepci, na hřišti, či driving range. 

Jaký byl tedy efekt spolupráce se seznam.cz? V prvních měsících kampaně Sportuje celá rodina jsme díky této kampani získali internetové publikum 55.000 lidí, kteří se začali zajímat o golf tím, že toto slovo zadávali do vyhledávačů a navštěvovali stránky Bav se golfem. Připomeňme, že kampaň byla cílená na negolfisty, tudíž lidi, kteří slovo golf do té doby nehledali. Je to velice solidní výsledek. Kolik nových golfistů se z nich stalo? To nevíme a ani to teď není tak důležité. Důležité je, že jsme vzbudili zájem a podpořili dobré jméno golfu. Prostě jsme zájemce poslali na hřiště a do klubů, kde proces pokračoval.

V této souvislosti je třeba zmínit statistky, které jsem prezentoval na Podzimní konferenci ČGF. 

  • Letos máme 3.993 nových hráčů (prvočlenů, kteří nikdy nebyli na serveru ČGF). Z toho je 2.764 dospělých. Pro zajímavost je to 7,7 % všech členů ČGF!
  • Máme ale i špatnou zprávu. Letos odešlo 6.292 hráčů.
  • Dobrá zpráva je, že se nám oproti roku 2020 vrátilo (obnovilo členství) 2.073 hráčů

Poslední statistiky ukazují, že počet registrovaných členů ČGF bude roce 2021 prakticky stejný, nebo spíše o něco vyšší než v roce 2020. 

Pokud jsme tedy dokázali, myslím tím kluby, hřiště, federace, společně získat skoro 4.000 nových golfistů, tak bychom měli být rádi a ne se chmuřit. Abychom si uvědomili rozměr tohoto snažení, tak vězte, že od roku 2013 máme 38.354 prvočlenů z toho 28.874 dospělých. Golfisty získávat umíme. Jde to pomalu, ale jistě.

Chce se mi napsat, že golfistů tedy neubývá. Bohužel ubývá. K zamyšlení stojí totiž fakt, že od roku 2011 server eviduje 104.612 unikátních jmen. Ano, tolik je u nás lidí, kteří se golfu věnovali alespoň tak, že vstoupili do nějakého klubu a prokázali nějakou elementární dovednost. Když konstatujeme, že ve federaci evidujeme cca 52.000 golfistů, tak nám přesná půlka utekla. Souhlasím, někteří umřeli nebo nemohou ze zdravotních důvodů hrát. Pak je tam spousta dětí, kteří zákonitě mění preference, golf však hrát umí a mi věříme, že se k němu v dospělosti vrátí. To je velký vklad do budoucna. Velkou zásluhu na tom má projekt Se školou na golf. Kteří golfisté nám tedy odchází? Udělal jsem si v našem klubu statistiku. Sledoval jsem období posledních 5 let. Juniorů odešlo 60%. To jsme předpokládali. Dospělých nám odešlo 32% a pouze 8% seniorů v důchodovém věku. Těch dospělých je velká škoda. Přináší do golfu podstatné peníze.

Objektivně, náš problém není hráče získávat, ale udržet. Proč odchází je otázka na podrobnou analýzu v každém klubu. Je to téma, na kterém se vyplatí pracovat. Získat nového golfistu je rozhodně náročnější než ho udržet.

2021@Juraj Werner

Pour Féliciter

Už několik let mi můj přítel Rosťa Pospíšil dělá „péefka“. Vždy je to limitovaná série maximálně 35 kusů. Někteří si nevšimnou, že dostali grafický list. Nevadí. Snad je alespoň na chvilku potěším Rosťovým pohledem na golf. Rosťa má totiž mnoho kamarádů. Hodně z nich golf hraje. On ale ne.

Takže Pour Féliciter

Golfisté, jak pomoct začátečníkům.

Krátká úvaha, jak by mohli (a měli) stávající golfisté pomoct začátečníkům. Vyšlo jako úvodník (První odpal) v časopisu GOLF, červenec 2020

Fakt, že golf byl zpřístupněn jako jeden z prvních sportů způsobil neočekávaný zájem o tuto hru. Na stránkách www.bavsegolfem.cz jsme zaznamenali zvýšenou návštěvnost, delší setrvání na stránce a častější rozbalování detailů nabídek hřišť. Zájem ani v květnu a červnu nepolevil. Věřím, že se to projeví i na hřištích a postupně získáme nové kamarády, soupeře, golfisty.

Mám mnoho zkušeností se začátečníky. Několik desítek jsem jich různými způsoby přivedl. Vím, že potenciálních golfistů je okolo hodně. Pokud i vy někoho ve svém okolí takového znáte, tak mu prosím nabídněte pomocnou ruku. Jestli dovolíte, měl bych pro začátek pár rad, jak s nimi pracovat, aby je to nestálo mnoho peněz a vás zase mnoho času, i nervů.

  • Nejlépe je začínat ve skupině 5-6 lidí, někdo časem odpadne. Skupinové lekce jsou levnější. Pokud nakonec zůstanou 4, mají flajt a mohou se hecovat a hrát spolu do konce života. 
  • Vezměte je na driving range, ukažte jim, jak odpalujete, ať si to zkusí s vaší holí. Nevadí, že jim to nepůjde. Vyřádí se na puttingu. Trenérům řekněte, že jim práci neberete, naopak obstaráváte.
  • Hole pro začátek stačí z druhé ruky, nebo jedna „osmička“ a putter který se dá koupit separátně jim bohatě stačí.
  • Těm které to chytne, doporučte trenéra a společně objednejte lekci. Pomůžete jim zorientovat se. Potřebují totiž méně času s trenérem, než si obvykle myslí. Dobrý je model: 1 x trenér a 3-4x sám na range, nebo raději na akademii.
  • Po čase si s nimi jděte zahrát na akademii, hřiště jim vymluvte, tedy pokud tam nejsou extra talentovaní jedinci.
  • Dejte jim pár pozitivních rad. Nestrašte je etikou, cenami vybavení, členství a podobně, hendikepem a už vůbec ne nějakou Zelenou kartou. Ta už dávno neexistuje. Připravujte je na běžnou rekreační hru. Hendikep a turnaje přijdou na řadu později. Turnaje bychom měli hrát tehdy, když už něco umíme, ne proto abychom zjistili, že nám to nejde.
  • Postupně sledujte jejich progres, dále je motivujte, případně jim poraďte s výběrem možností levnější hry, nebo vybavení.

Potkávám začátečníky, kteří se dobrovolně přihlásili na kurz u trenéra a bojí se zkoušky, jestli ji vůbec dostanou. Já nevím, pokud by to byla zkouška, na které záleží jejich živobytí, tak prosím, to je vážná věc. Pokud se však učíte základy nějaké hry a kurz vytváří atmosféru strachu a nejistoty, tak je něco špatně. Proto potřebují začátečníci naši pomocnou ruku, aby se nebáli, aby byli v pohodě. Usnadněme jim to prosím.

Přeji hezkou hru a Bavte se golfem.

:-juraj Werner ©2020

Zelená karta? Raději ne.

Zamyšlení nad potřebou zkoušky dovedností pro začínající hráče.

Golf se v koronavirové době mohl hrát jako jeden z prvních sportů. Díky tomu jsme zaznamenali zvýšený zájem začátečníků. Mnoha lidem začala myšlenka začít hrát golf vrtat hlavou.

Paráda. Odpovídali jsme na Faceboku, na stránkách www.bavsegolfem.cz se zvýšila návštěvnost a konec konců lidé se začali i vyptávat osobně. 

Především je zajímaly podmínky vstupu na hřiště. Jak to vlastně je? Musím dělat „zelenou kartu“ u profesionálního trenéra? A existuje vůbec něco takového? ČGF mluví o garantech a osvědčení. Musím mít hendikep, když nechci hrát turnaje? Kdysi jsem byl členem klubu a měl HCP, platí mi ještě? Mohu jít na hřiště? Tyto a podobné otázky se jim honí hlavou, neboť na ně dostávají rozporuplné odpovědi.

Rozhodli jsme se reagovat, lépe je informovat a udělat přehled. Na webu bavsegolfem.cz vznikla přehledná mapa, na kterých hřištích se dá hrát bez jakýchkoliv omezení. Začalo nás zajímat, jak na našich hřištích přistupují k začátečníkům. Na všechna hřiště a do klubů jsme rozeslali jednoduchý dotazník. Odpovědělo nám pouze 40 hřišť, což je 35 % z celkem 112 míst, kde se dá hrát golf. Myšleno tím, že je tam alespoň 6jamková akademie. Výsledky jsou zajímavé.

Náš průzkum ukázal, že na 85 %  hřišť začátečníkovi hru umožní. Jsou pro ně otevřeny akademie nebo devítky a někde i 18 jamek. Začátečník samouk má možnost si hru vyzkoušet. To je skvělá zpráva. Začátečník zpravidla neví, že golf je technicky a konec konců i fyzicky náročná hra. Nechápe, že nejdřív se musí naučit hrát (švihat holí), aby si mohl zahrát. Ale chce si to zkusit. Na lyžích se může prohánět svahem, na lodi sjíždět řeku, tak proč ne golf. Po hře a logickém prozření by chtěl své slabiny odstranit. Jde za trenérem a zde se dozví další postup. Lekci si koupit může. Prozkoušení z dovedností a pravidel, které mu otevírá cestu k základnímu hendikepu, si ale koupit musí. Ano, na 60 %  hřištích vyžadují osvědčení (zelenou kartu) pouze od profesionálního trenéra. A jsme u jedné z bariér rozvoje golfu.

Mám za to, že bezpečnost, plynulost a péče o hřiště je vše, co bychom od nových hráčů měli vyžadovat, a ne u stolku je zkoušet, co dělat, když je například míč zabořený v hraně bunkeru. Není k tomu potřeba žádná zkouška. Stačí asertivní startér, přísný, ale spravedlivý marshal, případně kamarád golfista.

Samozřejmě chápu, že informace, které začátečník může zkouškou získat, se mu hodí, a bylo by ideální, kdyby je před prvním vstupem na hřiště znal a ovládal. Ale to se po absolvování 9 jamek a testu na terase stejně nestane. Začátečník po individuálním absolvování devítky přijde s pokorou za trenérem. Daleko lepší je, když chce, než když musí. Po těchto slovech je jasné, že moje úvaha není namířena proti trenérům. Zelená karta měla své opodstatnění v dobách, kdy hráčů přibývalo po tisících. Pamatuji si doby, kdy na turnaji byla třetina hráčů s hendikepem 36-54. Dnes je jich pár a s tím bychom se na hřištích mohli a měli popasovat. Vždyť nové golfisty potřebujeme. Když už pro nic jiného, tak aby přinesli na hřiště nějaké peníze.

Je jasné, že hřiště si mohou standardy nastavit podle svého. Golf není pouze jeden. Začátečníky bychom mohli přesměrovat na méně frekventované časy, devítky nebo akademie, tam kde není všechno tak přísné a hráčů je na hřišti méně. Ano, začátečníkům se naše pravidla (myšleno nejenom soutěžní, ale všechna okolo) zdají přísná. Ze svého pohledu mají pravdu. Oni je časem pochopí a budou je akceptovat. Jenom jim je prosím nenuťme silou, slovy MUSÍŠ … mít zkoušku na zelenou kartu, chodit k trenérovi, být členem klubu, nosit správné oblečení, mít hendikep, hrát turnaje a podobně. Máme ověřené, že nutnost absolvovat placené kurzy, nota bene zkoušky, je odrazuje. Odstraňme tuto bariéru a dejme jim příležitost. Placená zkouška z pravidel a pohybu na hřišti je brzdou rozvoje golfu. Je třeba si také uvědomit, že mnozí začátečníci ani nemají ambice hrát turnaje, alespoň to není jejich základní pohnutka před prvním vstupem na hřiště.

Stanovisko ČGF je jasné. Zopakuji ho. Osvědčení pro hru na hřišti spolu s doporučeným HCP může vystavit v zásadě jakákoli osoba, které říkáme garant. Viz dokument ČGF z května 2018 Osvědčení pro hru na hřišti Formulář k „osvědčení“. Garantem je zkušený hráč, který má pověření STK klubu. Může to být například profesionální trenér, trenér golfu ČGF, člen STK klubu, ale také hráč s aktivním EGA HCP do 28. ČGF chce vytvořit vhodnější podmínky pro nové golfisty. Nové hráče potřebujeme. Měli bychom je na hřišti akceptovat, poučit je, a především jim poradit. Chce to trochu trpělivosti, jak ze strany marshalů, tak nás, hráčů. Prakticky vzato stačí, aby začátečníci dodržovali 3 zásady: „neubližuj, nenič a nezdržuj“. Golfisté se z nich stanou na hřišti, tak jako z nás, kteří už nějakou dobu hrajeme.

Juraj Werner, středa 3. června 2020

www.cgf.cz

Mýty o golfu jsou přežitkem. Není drahý, snobský, ani lenivý

Golf na 1.pohled. Příloha MF DNES, pátek 29.6.2018:
Také žijete v představě, že golf vlastně není sport, ale pohodová procházka po trávníku, při které se moc neunavíte? A že je finančně nedostupný, že jde o hru pro několik horních tisíc? Pak jste na omylu. Hýbnete se tak, že vás možná z počátku bude bolet celé tělo. Ale odměnou pro vás bude příjemný pocit z toho, že jste pro své tělo udělali něco dobrého, a ještě na čerstvém vzduchu. A váš bankovní účet to rozhodně nezruinuje. Zažité mýty vyvrací Juraj Werner, viceprezident České golfové federace.

 

Pro koho je vlastně golf vhodným sportem?

Pro každého, kdo chce překonávat své limity, chce soutěžit na čerstvém vzduchu a taky pro ty, co chtějí udržovat a budovat sociální vztahy, kdo miluje fair play. A to bez rozdílu věku. Jsem přesvědčen, že tohle o svém sportu nemohou prohlásit zástupci mnoha sportů. Jako důkaz nechť poslouží 60 miliónů golfistů na celém světě od dětí do pozdního seniorského věku.

Tak mne přesvědčte, kde a jak mohu začít?

Možností je mnoho. Prostor v novinách by rozhodně nestačil pro vyjmenování všech možných míst. Nicméně, v České golfové federaci letos jsme spustili platformu Bav se golfem. Na stránkách www.bavsegolfem.cznajdete možnosti jak a kde s golfem začít. Hřiště a kluby zde informují zájemce o pořádaných dnech otevřených dveří, různých kurzech a dalších aktivitách. Vřele tu stránku doporučuji. Najdete tady i odpovědi na časté otázky okolo golfu a jeho u nás mírně pošramoceného image, jak se moderně říká. Ve skutečnosti jsou lidé pod vlivem mýtů, které zde vyvracíme. A když se poučeni vydáte ven, tak začínejte na cvičných loukách. Říkáme jim driving range. Nebo taky levných devítijamkových hřištích. Jsou super a je tam skvělá atmosféra. Začínejte ve skupině, s kamarády, rodinou, kolegy. Hecujte se, hrajte si, ale netlačte na pilu.

 

Pojďme tedy zkusit ty mýty vyvrátit. Jaké vybavení potřebuji do začátku?

Začnu krutou pravdou. Golf je hra, kterou se musíte nejdříve naučit hrát, abyste si mohli zahrát. Je to jako s hrou na hudební nástroj. Mluvím o golfovém švihu. Právě tato výzva nás na golfu láká. Zvládnout nejdříve švih, pak hrát a mít lepší a lepší hendikep. Češi jsou velice soutěživý národ a právě tato výzva je láká. No a na učení švihu vám stačí jedna hůl. Na recepci golfového hřiště vám ji půjčí nebo si ji můžete koupit. Chtějte „sedmičku železo“ nebo taky „osmičku“, to je jedno. Na green potřebujete „patr“. To vám stačí. Necháte tam tisícovku a máte vystaráno. Pokud chcete celý set, tak potřebujete něco od sedmi tisíc korun. Na dovysvětlení, patr je ta hůl, kterou se míček kutálí do jamky. Všemi ostatními holemi míč letí vzduchem.

 Co vše mě čeká, než mě někdo pustí na hřiště?

Na některých hřištích vás pustí bez toho, že by se na vás na cokoliv ptali. Pokud tedy zaplatíte. Nestojí to mnoho. Devíti jamkové hřiště za 300–400 korun nebo jednotlivá hřiště mají takzvané akademie, což jsou zmenšená hřiště. Musíte splnit pár jednoduchých podmínek. Hřiště neničím, okolí neubližuji a nezdržuji. Tyto věci by měl začátečník ovládat. Jsou předmětem golfové etiky a na hřišti je najdete v provozním řádu. Pokud je začátečník neovládá, tak si může svou první hru pěkně zkazit. Proto je lepší v klubu vyhledat hráče, kamaráda, který s vámi hřiště projde. Nebo se ptát po garantovi. To je určený člověk na hřišti. V klidu s vámi hřiště projde a vysvětlí vám esenciální věci z etiky, pohybu na hřišti a rovněž pravidla. Může vám vystavit osvědčení o hře, a dokonce vám může navrhnout hendikep, zpravidla 54. Ten vám do registru ČGF zapíšou ovšem až po vstupu do klubu. Toto osvědčení vám však otevře dveře na hřiště.

O golfu se traduje, že jde o sport pro horních pár tisíc. Je skutečně tak nákladný?

Je to mýtus. Plyne z toho, že golf u nás zatím nemá tradici. První hřiště se stavěla s velkými nesnázemi a za drahé peníze. Jako každé novinky se ho chytali i lidé, kteří hledali pouze výjimečnost, a ne pravou podstatu této krásné hry. Ale to bylo ve všem – zlaté řetězy porevoluční doby zůstaly raperům, squash zlidověl, plochá obrazovka je dnes samozřejmostí, no a kolo můžete mít taky za 200 tisíc a ve skutečnosti vám nepomůže. Je to jako ve všem. Snobové jsou všude. Věřte, že většina golfistů jsou sympatičtí lidé. Mají ale něco společného, jsou cílevědomí.

A o jakých částkách se tedy bavíme?

Roční hrací poplatky se pohybují okolo čtrnácti tisíc korun. Někde podstatně méně. Maximum je, myslím, třicet tisíc.  Za to můžete v Čechách podle klimatických podmínek neomezeně hrát asi 250 dnů v roce. To je super výhoda golfu. Hrajeme prakticky celý rok. Ale abych byl upřímný je tady ještě jeden zádrhel. Kluby vyžadují i jednorázové vstupní poplatky. To je bariera. Nemusíte však vstupovat do drahého klubu, a jsou kluby, které mají různé programy, které je zmírňují nebo dokonce ruší. Vstupní poplatky byla chyba, která nás stála spoustu hráčů.

Hole? Už jsem řekl, kompletní set od sedmi tisíc. Že hole, které vám prodejce vybere na míru, stojí od čtyřiceti tisíc výše? Je to jako s tím kolem. Důležité je umět do toho šlápnout. V našem případě švihnout. Dovoluji si tvrdit, že set holí s bagem za dvacet tisíc vám vydrží deset let.    

 Zažitá představa o golfu je rovněž ta, že to vlastně není sport – jak moc se při golfu člověk hýbe, kolik toho nachodí, co vše při něm protáhne a procvičí. Jaké má obecně zdravotní přínosy?

Skvělá otázka. Je to sport, nebo hra? Na světě se o tom popsalo tolik papíru, že si to nedovedete představit. Myslím si, že právě proto je golf kouzelný. Pro někoho hra, pro někoho sport. Fakt je, že při hře na osmnáct jamek ujdete asi dvanáct kilometrů, docela ostrým tempem. Mezi tím se soustředíte. Na dlouhou ránu, ale taky na pat, který má dva metry, ale v ostrém sklonu. Přemýšlíte: Zahraju 150 metrů přes ten rybník, nebo si přihraji před a budu hrát na jistotu? Ano, je to hra taktická hra plná soustředění před ránou i na ránu samotnou. Úžasné. Přestavte si, že tohle můžete dělat od deseti let do smrti. Víte, že golf je jedna z nejlepších preventivních činností na Alzheimerovu nemoc? Spojení pohybu a mentálního zapojení vás pohltí. Dokonalý relax.    

 Jsou lidé, kteří potřebují energický pohyb. Co jim může golf nabídnout a dát?

Taky dobrá otázka. Původně jsem hrál tenis, trochu závodně. V pozdějším věku jsem hledal alternativní sport, neboť lepší nechtěli hrát se mnou a s horšími se zase nechtělo mně. Kamarád řekl golf, a bylo. Díky handikepu můžete hrát prakticky s kýmkoliv. Bez rozdílu výkonnosti. Systém hendikepů vás srovná a zápas může být vzrušující. Ano, je to vzrušení. Stojíte nad míčkem a je jenom a pouze na vás, jak ten míč zahrajete. To je výzva. Ale vrátím se k otázce otázkou. Co přivedlo Ivana Lendla ke golfu? Výzva. Zlepšit se, porazit kamaráda, zabavit se, být na čerstvém vzduchu, zapomenout na běžné starosti. To stejné platí o takových adrenalinových sjezdařích, jako jsou Ondra Bank nebo Krištof Krýzl, kteří golf hrají. Mohli bychom sepsat dlouhé seznamy adrenalinových sportovců hrajících golf. Obecně platí. Golf je nejčastějším alternativním sportem vrcholových sportovců. Proč? Neboť jim do konce života přináší výzvy bez ohledu na jejich fyzickou kondici a absolutní výkonnost. To je klíčová premisa.

Mluvil jste o soutěživosti Čechů, to podepisuji. Mohou se zájemci účastnit nějakého turnaje rekreačních golfistů?

Samozřejmě. Klání golfistů jsou dvojího typu. Hrajeme-li jamkovou hru, soutěžíme přímo se svým spoluhráčem, kdo vyhraje více jamek. Je to souboj. Toto je historicky základní formát hry. Má své modifikace i pro čytři hráče. To je důležité, neboť skupina, která hraje, spolu může mít maximálně čtyři hráče. Druhou variantou je hra na rány. Soutěžíte se všemi hráči, kteří turnaj hrají. Prostě hrajete, sečtete rány a z výsledku odečtete svůj hendikep. Tento typ je pro slabší hráče náročný, a proto se modifikoval do takzvaného Stablefordu, kde se rány přepočítají na body. Podstatou je, že při určitém počtu ran získáváte nula bodů, tudíž nemusíte jamku dohrát. Dnes je to nejrozšířenější formát hry.

A kdo může tyto turnaje hrát. Každý, kdo je členem klubu, tudíž je veden v České golfové federaci a má hendikep. To je zažitá praxe u nás. Mrzí mne, že jsme nenaučili hráče hrát i turnaje, kde se hendikep neupravuje. Kde se hrají různé zábavné formáty hry. Ztrácí se tím zábava na úkor sportovního pojetí hry.

Co byste vzkázal lidem, kteří o golfu začínají uvažovat?

Hrajte golf, přemýšlejte jako golfisté. Naši společnost to může hodně obohatit. Nehledejte na něm to špatné, ale to dobré. Přeji vám hezkou hru.

Po prvé na hřišti. S garantem a bez profesionálního trenéra.

Na většině hřišť se hráči nemusí prokazovat žádnou dovedností o tom, jak umí golf hrát. Zaplatí a hrají. Svízel je v tom, že hra má své nejenom sportovní, ale i organizační pravidla. Ve zkratce. Hřiště neničím, neubližuji a nezdržuji. Tyto věci by měl začátečník ovládat. Pokud je neovládá, tak si může svou první hru pěkně zkazit.

U koho se to má naučit?U golfisty. Česká golfová federace blíže specifikovala požadavek na vstup začátečníka na hřiště a způsob jakým získat hendikep. Pohyb na hřišti a pravidla se začátečník nemusí učit u profesionálního trenéra.Osvědčení pro hru na hřišti, může vystavit zkušenější klubový hráč, takzvaný garant. Dokonce může i navrhnout s jakým hendikepem by mohl začátečník mezi golfisty vstoupit. To ovšem neznamená, že bez tohoto osvědčení nemůžete na hřiště. Můžete, ale osvědčení vám otevírá cestu k hendikepu a možností hrát turnaje. Hendikep sice není povinná výbava golfisty, ale v každém z nás dříme soutěživý jedinec a touha po zlepšování.

Přísné zkoušky od profesionálních trenérů byli před deseti-patnácti lety nutností. Nových hráčů bylo skoro více než těch, kteří hru na hřišti zvládali, znali pravidla a dokázali hrát 18 jamek za maximálně 5 hodin. Měli jsme sice 56 tisíc golfistů, ale ani ne třetina měla dovednosti na úrovni hráče s hendikepem 18-26. Dnes je situace jiná. Česká golfová federace spolu trenéry, zastoupenými Czech PGA a také Asociací majitelů hřišť věří, že zkušení golfisté novým hráčům rádi poradí a usnadní jim poznat tuto krásnou hru.

Garant (trenér ČGF, zkušený hráč s hendikepem do 28, ale samozřejmě může být i profesionální trenér) bude požadovat po novém hráči základní znalosti pro bezpečný a plynulý pohyb po hřišti. Kandidát musí absolvovat minimálně devět jamek, při kterých prokáže nejenom základní herní dovednosti, ale hlavně znalost pravidel, etikety a bezpečnosti na hřišti. ZDE najdete popis požadavků.

Registraci hráče na serveru ČGF provádí STK příslušného klubu. Hráč následně obdrží hendikep 54, nebo i lepší a pak už může vyrazit hrát i turnaje. Bude současně upozorněn, že ne každý provozovatel musí osvědčení akceptovat, proto bude vhodné se před cestou na konkrétní hřiště informovat.

 

Juraj Werner©2018

www.bavsegolfem.cz

První odpaliště, časopis GOLF, květen 2018

www.bavsegolfem.cz

Už měsíc běží platforma, cílem které je přilákat nové golfisty, informovat je o možnostech jak s golfem začít. Dokonce se obrací na hráče, kteří golf už hráli, ale z nějakého důvodu přestali. Součástí je i bourání mýtů, zájemcům vysvětluje, že golf nemusí být tak drahý, že zelená karta neexistuje a prostřednictvím garanta z klubu můžete získat i hendikep. Na stránkách najdete základní informace, jak se na první golf obléci, co si vzít (a nevzít s sebou), dokonce jsou tam i pravidla a další věci. Základní funkcí však je nabídka hřišť a klubů pro začátečníky. Kurzy, dny otevřených dveří a podobně.

Říkáte si, není toho moc? Není to příliš velký úkol? Nabídky kurzů, osvěta, pravidla, etiketa? Jako tvůrci jsme měli za to, že všechno jsou spojité nádoby, všechno se vším souvisí. Proto jedna ucelená nabídka. Jedno místo, kde si zájemce o golf vybere, co se mu líbí, a dokonce na kterém hřišti by se mu to mohlo líbit. Skvělá paleta.

Stránky současně dávají přehled o přístupu jednotlivých hřišť a klubů k problému náboru nových golfistů. Co jsou ochotny udělat pro nového člena klubu. Nabídky napovídají i to, co jsou profesionální trenéři ochotni pro nováčky udělat. Teď jim raději říkám učitelé, neboť nováčci se učí, trénovat budou později. Věřím, že stránky budou fungovat i jako srovnání konkurenčního prostředí.

Proč to všechno píšu? Obracím se tímto na manažery hřišť, kteří se do projektu ještě nezapojili. Není to nijak komplikované, určitě máte kurzy a nabídky, které se do portfolia hodí. Bez toho, že byste je nějak speciálně upravovali. Určitě máte nápady, co začátečníkům nabídnout, aby se jim u vás na hřišti líbilo a stali se z nich golfisté. Česká golfová federace nabízí deštník, pod který chceme schovat všechny dobré nápady na zatraktivnění našeho krásného sportu. Tento deštník budeme propagovat. Jak? Například přes sociální sítě.

Bav se golfem je i na Facebooku. Máte ho taky? Jsou na něm vaši členové? Mají vaši členové své kamarády? Sdílejte, lajkujte. K naší platformě se připojila i Česká televize, odvysílá několik reportáží z letošních nejdůležitějších golfových akcí. O Bav se golfem se tam také zmíní. V průběhu roku vyjde v top českých magazínech množství článků, které rozeberou golf z těch nejlepších stránek. Platformu sice nedoprovází mohutná billboardová kampaň, ale obracíme se na správnou cílovou skupinu. Bylo by škoda nevyužít tuto vlnu.

Obracím se tímto také na golfisty. Využijte tuto příležitost a doporučte svým známým akce, které se připravují. Komu jinému by měli vaši negolfoví kamarádi důvěřovat než vám, zkušeným golfistům, kteří prožili na hřišti tolik hezkých chvil. Oni vám možná i závidí a čekají na příležitost jít na golf. Je to jednoduché, nemusíte být s nimi. Pouze jim poraďte, co dělat.

Jít na hřiště a bavit se golfem.

 

:-juraj Werner©duben2018

Golf se už ve školách může učit.

Výsledek letitého snažení osvícených ředitelů, učitelů na některých školách (Kuřim, Slavkov a jiných), trenérů, kteří takřka nezištně děti na školách trénují, klubů a resortů kteří se pustili do zdánlivě marného boje a aktivity České golfové federace „Se školou na golf“  má své první ovoce.

Vloni byl golf uznán jako oficiální nepovinný předmět na Českých školách. Považuji to za průkopnický čin a jsem rád, že jsem taky přispět trochou do toho snažení.

Děti ve Velvarech jsou patrně první s vysvědčením, kde je napsáno slovo golf. Děkujeme pane řediteli. Děkujeme všem.

Je to velký úspěch, nicméně pouze malý krůček k tomu co je jiných zemích dávno samozřejmostí.

 

         

Golf musím umět nejdřív hrát, až pak si mohu zahrát.

Zrušení institutu zelené karty bylo logickým důsledkem zavedení hendikepu 54. Přirozeně, pouštět na hřiště prakticky každého je v zájmu všech co se golfem živí. Více hráčů se rovná více peněz za hole, míčky, bagy, oblečení, za fee a konec konců i za tréninky. Až někde v nedohlednu, po mnoha otáčkách této spirály, se čas od času objeví talent. Golfista, který nás oslní, který bourá zavedené principy a stanovuje nové etalony. Prostě hvězda, která vyhraje co se dá a způsobí to, že přibude hráčů a některé věci v pro shopu zdraží. Hvězdy ale nerostou z hendikepu 54! Budoucí hvězda vyrůstá od mala na cvičné louce. Když se dostane poprvé na hřiště, lehce se prošvihá a propatuje pod stovku a za rok nebo maximálně dva má hendikep 3, jinak z něj hvězda nikdy nebude.

Pokud tedy chceme, aby nové 54-ky přivedly své děti a z nich se staly hvězdy, tak je všechno v pořádku. Kluby pro to však musí něco udělat a musí být na tuto situaci náležitě připravené. Pokud nám však stačí, že 54-ky budou na golfu utrácet a bude kšeft, tak je to málo a je to špatně. Špatně pro všechny ostatní na hřišti. Neboť ruku na srdce, hráči s hendikepem 30 (ne, to není chyba) a výše nejsou schopni odehrát hřiště v limitu, tedy čest výjimkám. To je jedna věc. Druhá, podstatnější chyba je však fatální. Zbavujeme golf fenoménu výjimečnosti. Golf musím umět nejdřív hrát a až pak si mohu zahrát. To není elitářská výjimečnost. Je to stejné jako s hudebním nástrojem nebo s řízením auta.

Hendikep 54, nota bene bez zkoušky, je jako řidičák bez umění řešit křižovatku, couvat a zaparkovat. Takový řidič na silnici nemá co dělat! Stejně tak na golfu. Trápí ostatní a především trápí sám sebe! Jeho radost se zužuje pouze na to, že dnes nehrál 140, ale jenom 131, v tom lepším případě, že škrtl pouze 7 jamek místo 9. Jeho radost není ze hry, jeho radost je degradována na fakt, že do cíle dorazil. Za ním potopa. Dovedete si představit hudební festival pro příchozí, kde kritérium pro zařazení jsou 3 hudební lekce? Proboha ne, tóny budou falešné!

Zkusme to v klubech začátečníkům vysvětlit. Zkusme jim říci, že jít na hřiště dobře připraven bude dobré především pro ně. Rozhodně budou mít z golfu vetší radost!

Juraj Werner © 2010

Golf není drahý!

Samozřejmě může být, jako všechny sporty. Ale nemusí. Můžete mít kolo za 10 tisíc nebo taky 150 tisíc. Určitě Vám pro začátek stačí startovací sada holí za 10 tisíc (nemusí tam být všech povolených 14 holí) , kterou si klidně s kamarádem rozdělíte na půlku.To skutečně doporučuji, neboť jen co vyrazíte na hřiště budete novou a především kompletní sadu holí jednoduše CHTÍT.

Do klubu vstupuje až potom, co budete mít jistotu, že golf je to pravé. Ano vstupní poplatky bývají v klubech na špičkových hřištích drahé. Rozhlídněte se ale po levnějších alternativách. Zmiňované vstupní poplatky bývají různé – až nekřesťansky různé 🙂 Ale roční hrací poplatky se na 18ti jamkových hřištích ustálili od 10 – 25 tisíc korun. Většina je okolo 12 tisíc. Uznejte, 1.000 měsíčně, když golf můžete v našich klimatických podmínkách hrát cca 200x ročně není mnoho.

Nebo počty trochu jinak. Počítali jste kolik Vás stojí týdenní lyžařská (sjezdová) dovolená? A započítali jste i cenu výbavy? A taky kolikrát jste lyže a bundu použili? Těžké počty, že? Samozřejmě můj uhel pohledu je dán tím, že bydlím ve městě, kde golfové hřiště je, ale sjezdovka ne.

Juraj Werner © 2013

Jak začít hrát golf?

Golf není jednoduchá hra a golfový švih je náročný pohyb. Je určitě lepší když na začátek absolvujete několik hodin s trenérem, nebo navštívíte některý z kurzů které na každém hřišti nabízí. To je ten nejlepší postup.

Chápeme, ale že našinec je sportovně založený a má chuť začít vlastně ihned. Variant je několik:

1/ Začněte na 6ti jamkových veřejných golfových hřištích. Pro sportovně nadanější je naprosto ideální zažít hrát golf zde

2/ Pokud máte rádi dril před kreativitou hry na hřišti, tak ideálním místem je cvičná louka. Říká se tomu driving range. Zde si koupíte košík míčků ( cca 50 korun) a odpalujete je na zmiňovanou louku. Tam je zaměstnanci hřiště večer v klidu vysbírají. Sledujte dění kolem sebe a určitě něco pochytíte. Trenéři jsou všude kolem vás a poradí vám, jen se nebojte zeptat. Hledají totiž klienty 🙂

I když to nedoporučuji, ale pokud přesto budete chtít jít přímo na hřiště, tak si ověřte jestli Vás bez handicapu na hřiště pustí. Na mnohých hřištích to totiž už je možné. Musíte však dodržovat tři základní pravidla. Neohrožujte – neničte – nezdržujte. Vězte že, když je hřiště v plném proudu, tak každých 10 minut vystartuje skupinka 4 hráčů (flajt). Limit na odehrání jamky je 15 minut a tudíž celé hřiště musíte obejít na 4 a půl hodiny. Nelekejte se, nejsou to závody, i rekrerační hráči to běžně zvládají. Ale je to důvod proč začátečníkům nedoporučujeme jít přímo na hřiště, ale začít už zmiňovaným cvičnou loukou (driving range) a 6ti jamkovým veřejným hřištěm.

Vstup začátečníků na hřiště bez takzvané zelené karty, nebo li osvědčení o způsobilosti ke hře, je pomalu se prosazující novinkou. Nicméně, zkouška s trenérem, který Vám onu zmiňovanou zelenou kartu udělí je výborná věc. Čím rychleji se naučíte základy pravidel a golfové etiky tím lépe pro Vás i vaše okolí.

Přeji hezký zbytek života s golfem

Juraj Werner © 2015

Proč hrát golf? … až do konce života.

Těch důvodů je mnoho, ostatně jako u kteréhokoliv sportu.  Nicméně u golfu mají všechny navíc jakousi nadstavbu. Můžete ho totiž hrát až do velmi pozdního stáří a to naplno. Můžete soutěžit aniž by jste řešili rozdíly výkonnosti, neboť hendikep srovná úrovně všech hráčů bez rozdílu. To je taky důvod, proč ho může hrát celá rodina. Uznejte tatínci, že cyklistický výlet s manželkou a dětmi může být docela nuda. Uvádějí se i další důvody. Je to sport. Asi 10 kilometrů ve svižném tempu určitě večer poznáte. Nebo, že je to nejlepší způsob jak poznávat cizí lidi. No prostě a ne nadarmo ho hraje na světě 60 milionů lidí. Pravda je, že z toho celá polovina v USA. Ano to je jeden z argumentů, že to není snobská, milionářská hra. Není možné aby celých 10% Američanů byli milionáři.

Chápeme však, že někteří čtenáři nemají s golfem dobrou zkušenost. Známe pocity, těch kteří měli tu možnost potkat v Čechách golfistů která vám tuto překrásnou hru mohl znechutit. Golf je u nás mladý sport a ne všichni ho pochopili. Do smokingu se dorůstá tři generace. Občas nám golfistům zatrne u srdíčka když vidíme chování některých „kolegů“ Ruku na srdce, děje se to ve všech sportech, takže se prosím nenechte odradit

Důležité je začít se bavit golfem.

Juraj Werner © 2014

Jak se rušil golf v roce 1952!

Tento příspěvek je smutný. Určitě se při jeho čtení i zasmějete, ale opravdu je velmi smutný. Je to ukázka zoufale tragické doby kterou naši zemi postihla. Ale ona to nebyla taková „doba ledová“ které se zjevila bez našeho přičinění. Mnoho a mnoho lidí tu dobu chtělo a aktivně jí pomáhalo.

A dnes? Když dnes čtu štvavé články o golfe a golfistech tak vím, že lidé, kteří smýšlí stejně jsou tady, jsou mezi námi. Zůstali stejně hloupí a arogantní, jako za komunistů. Jsou pouze méně agresivní. Nedej bože aby dostali šanci ….

Dokument_zrušení_golfu_1952_A-2

Juraj Werner © 2014

© 2024 The Spirit of the Game.

Šablonu vytvořil Anders NorenNahoru ↑